Už delší dobu členové občanské iniciativy Ludwig Hohenegger – instalace pamětní desky volají po umístění ve veřejném prostoru alespoň nějaké stopy po snad nejvýznamnější osobnosti, která se zasloužila o rozvoj průmyslu, dopravy a především geologického výzkumu našeho kraje – Ludwigu Hoheneggerovi.

V minulosti byl po něm pojmenován důl a koksovna v Karviné a ulice v Těšíně, dnes je takřka zapomenut. Bohužel, žádný pomník ani pamětní deska se po něm nedochovaly. Ba, nevíme ani, kde se nachází jeho hrob (byl pohřben na hřbitově u těšínského, původně evangelického, kostela sv. Trojice; na místě hřbitova je dnes městský park).

Pionýr průmyslové revoluce v Těšínském Slezsku, jemuž tento kraj v mnoha ohledech dodnes vděčí za svou zámožnost, by si pamětní desku jistě zasloužil. Projekt Košicko-bohumínské dráhy mu byl po celé období jeho aktivit projektem nejmilejším. V budově českotěšínského nádraží jeho pamětní deska bude jistě na pravém místě.

V letošním roce uběhlo 160 let od smrti Ludwiga Hoheneggera (* 6. 6. 1807; † 25. 8. 1864). Jako občané tohoto kraje jsme chtěli u příležitosti zmíněného výročí odhalením pamětní desky splatit náš společný dluh paměti a vděčnosti vůči této zasloužilé osobnosti.

V prvních dnech tohoto roku jsme se obrátili na představitelé státních, samosprávných a muzejních institucí obou části Těšínského Slezska, aby naši iniciativu podpořili. Oslovili jsme také bavorské instituce v rodném kraji Ludwiga Hoheneggera a vedení Železnice Slovenské republiky včetně města Košice.

Důležitým mezníkem ve snahách členů občanské iniciativy byl vstup historické společnosti HEREDITAS z. s. do tohoto projektu. Rada spolku pověřila dne 4. 03. 2024 vedením projektu svého člena architekta Karla Cieślara. Přípravou biografické publikace byl pověřen Drs. Miroslav Danyś.

S ohledem na skutečnost, že výpravní budova vlakového nádraží z roku 1888 (architekt Anton Dachler) je kulturní památkou bylo nutné získat rozhodnutí Odboru územního rozvoje MÚ Český Těšín. Závazné rozhodnutí na základě kladného stanoviska Národního památkového ústavu bylo vydáno koncem března 2024. Následně jsme získali kladné stanovisko Správy železnic, která tento státní majetek spravuje.

Do poloviny června proběhlo výběrové řízení na zhotovitele desky. Hodnoticí komise vybrala nabídku s nejnižší cenou od Mgr. A. Martina Kuchaře, smlouva o dílo se zhotovitelem byla podepsána 26. 9. 2024.

Po celou dobu přípravy projektu probíhala jednání s potenciálními sponzory. Účelovou investiční dotaci ve výši 175 000,- Kč poskytl k úhradě uznatelných nákladů Moravskoslezský kraj (50 % rozpočtu). Město Český Těšín přispělo finančním darem ve výši 50 000,- Kč, Statutární město Frýdek Místek věnovalo na pořízení pamětní desky 20 000,- Kč. Dalšími sponzory byly podnikající subjekty: Firma Handlowa Tomasz Wilczek, Galenica Medical s.r.o., BeePartner a.s., Autel a.s., Kpstatika stavby s.r.o., Art Media Service s.r.o. a Cieslarchitects. Sponzorsky projekt podpořila také Historická společnost Hereditas z.s.

Slavnostní odhalení pamětní desky Ludwiga Hoheneggera proběhne ve čtvrtek 28. listopadu v 10:00 h ve vestibulu výpravní budovy českotěšínského vlakového nádraží. Srdečně zveme!

Obrázek: Ludwig Hohenegger, autor: Josef Kriehuber (1800 -1876). Foto member Peter Geymayer – Foto einer Originallithographie der Albertina (Wien). Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25172045
Náhledový obrázek: Nádraží v Českém Těšíně – old postcard. Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17815013

 

jak

jak