Menu
Vyhledávání
Kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Fotogalerie

Informace

Varhany v Prostřední Suché prošly generální opravou

Od května probíhala v evangelickém kostele v Havířově-Prostřední Suché na ul. Stará generální oprava varhan...
Její provedení bylo možné především díky obětavosti dárců; rekonstrukce byla také podpořena Fondem oprav a investic Slezské církve evangelické a. v. a Magistrátem města Havířova. Opravu provedla firma Stavba, rekonstrukce, opravy a ladění píšťalových varhan – Tomasz a Daniel Hlawiczka.

Bratři Hlawiczkovi mají za sebou opravy různých, někdy i muzejních nástrojů, pravidelně ladí a servisují koncertní varhany v kulturních střediscích (např. v KD Radost v Havířově). Dle jejich vyjádření, varhany v Prostřední Suché byly v nejhorším stavu ze všech nástrojů, na kterých v poslední době pracovali. Skoro celé varhany se staly nefunkční, rozsáhle poškozené dřevokazným hmyzem, rovněž byl silně poškozen píšťalový fond. Podstatná část nástroje je totiž starší než 150 let a pochází z varhan ve slovenských Velkých Bierovcích, jak se varhanářům podařilo zjistit. Celý nástroj byl tedy demontován, všechny součásti byly převezeny na dílnu a odborně zrestaurovány. Namontován byl nový ventilátor, který již nebude vhánět do varhan vzduch rozdílné teploty než je v kostele, což působilo rychlé rozlazování nástroje. Dále byly opraveny hrací stůl a varhanní skříň. Nově byl očalouněn měch a jednotlivé části varhan byly smontovány.

Zvláštností nástroje je kombinovaný způsob vzdušnic. V prvním manuálu se nachází pneumatický systém výpustný, načež v druhém manuálu je vybudován pneumatický systém tlakové kuželky. Ačkoliv je toto řešení netradiční, v případě menšího nástroje není problém s rychlostí ovládání a varhany jsou po opravě opět plně funkční.

Slavnost uvedení varhan do provozu bude spojena s koncertem světoznámého varhaníka Dr. Krzysztofa Lukasa ze Stuttgartu, havířovského rodáka, který zahraje skladby Johanna Sebastiana Bacha a Felixa Mendelssohna Bartoldyho. Srdečně zveme na koncert v neděli 12. listopadu na 15:00 h!


PROGRAM KONCERTU:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Preludium i fuga B-dur BWV 560

Preludium chorałowe „Wir glauben all’ an einen Gott“ BWV 740

Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Preludium chorałowe „Ich ruf zu Dir Herr Jesu Christ“ BWV 639


Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

Sonata B-dur op. 65 nr 4

I. Allegro con brio

II. Andante religioso

III. Allegretto

IV. Allegro maestoso e vivace


Krzysztof Lukas rozpoczął naukę gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku w  klasie prof. Władysława Szymańskiego, a następnie ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego (1998) oraz w Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie organów prof. Jona Laukvika, gdzie uzyskał dyplomy „Künstlerische Ausbildung” (2001) oraz „Solistenklasse“ (2004). Swoją edukację uzupełniał też na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. Szczególne znaczenie miały dla niego spotkania z Tonem Koopmanem i Guy Bovetem. U tych artystów odbywał też studia prywatne.

W roku 1997 zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, jest ponadto laureatem pierwszych nagród na kilku międzynarodowych konkursach organowych w Niemczech,  Francji, Włoszech i w Rosji.

Występował dotychczas w kilkunastu krajach europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Do jego najważniejszych występów należą koncerty w Wiedniu (katedra Św. Szczepana, Radiokulturhaus ORF, koncert transmitowany na żywo przez radio ORF1), Londynie (Westminster Cathedral, The Temple Church, Manoukian Cultural Center – na zaproszenie The Keyboard Trust), Norymberdze (Meistersingerhalle), Bolonii (Bazylika Św. Antoniego), Jokohamie (Minato Mirai Hall), Tokio (Lilia Hall), w Seulu (kościół Kyungdung), w Moskwie (katedra ap. Piotra i Pawła), w Algierze (Notre Dame d’Afrique), a także w różnych cyklach koncertowych w Genewie, Rzymie, Rimini, Kaliningradzie, Stuttgarcie, Warszawie, Krakowie, Leżajsku, Kamieniu Pomorskim i in. Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji. Prowadzi kursy i seminaria dotyczące interpretacji muzyki organowej w Europie oraz w Azji. W 2013 roku uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o tempie rubato w muzyce organowej. Od 1998 roku mieszka w Stuttgarcie, gdzie jest organistą kościoła M. Lutra, a od 2007 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie na stanowisku adiunkta.


| Autor: jak | Vydáno dne 01. 11. 2017 | 794 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
19.04.2018: Sušská rybka na Facebooku
Informujeme, že stránku našeho farního sboru najdete také na Facebooku: Sušská rybka Fb. Można tam znaleźć wszelkie aktualne informacje dotyczące życia zborowego oraz ciekawych inicjatyw, godnych polecenia.

18.03.2018: Zpráva ze života a práce sboru za rok 2017
Výroční zprávu ze života a práce sboru najdete zde.

12.12.2017: Porządek nabożeństw - 2018 - Přehled bohoslužeb

Právě vyšel nový přehled služeb Božích na rok 2018. V "papírové" podobě jej můžete obdržet od prosince v kostele při bohoslužbách nebo ve sborovém domě. Celý pořádek je ke stažení zde.


12.03.2017: Sprawozdanie z życia religijno-kościelnego Parafii ŚKEAW w Hawierzowie Suchej za rok 2016
Výroční zprávu ze života a práce sboru najdete zde.

© 2003-2018 sbor Slezské církve evangelické augsburského vyznání v Havířově-Prostřední Suché
Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.