Menu
Vyhledávání
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Fotogalerie

Naše rodina

Budoucnost církevních sňatků

Pro vaši informaci si Vás dovolujeme upozornit na jedno velmi aktuální téma, kterým se začínají postupně vážně zabývat církve i politici.
Ministerstvo spravedlnosti vyzvalo veřejnost k diskusi o návrhu nového občanského zákoníku. Tento návrh obsahuje i variantu, která počítá se zrušením církevních sňatků (str. 117 , více také v důvodové zprávě), což by znamenalo návrat k totalitnímu pořádku minulého režimu. Česká evangelikální aliance je znepokojena oběma alternativními zněními návrhu a vyzývá k další diskusi a přehodnocení zmíněné úpravy. Křesťanské sbory již poslaly na Ministerstvo spravedlnosti a též Ministerstvo kultury své stanovisko. V download sekci si můžete stáhnout jeho oficiální schválené znění. Poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Zuzana Roithová rovněž zveřejnila protest s podpisovou akcí.

Ministerstvo spravedlnosti v návrhu Občanského zákoníku (nyní. v připomínkovém řízení) preferuje úplné zrušení církevních sňatků. U civilního sňatku ruší slavnostní formu a ze vstupu do manželství činí prostý úřední úkon. Jako druhou variantu navrhuje devalvaci církevní formy sňatku zachovávajíc duální systém, ale:

  1. ruší podmínku, že oddávat mohou jen registrované církve či náboženské společnosti v ČR - tj. oddávat budou moci například i sekty, šamani či satanisté.
  2. zavádí drakonickou sankci - naprostou neplatnost manželství - za nedodání dokladů o uskutečněném církevním obřadu do 3 pracovních dnů.
  3. obnovuje státní souhlas (smutná paralela s perzekučním nástrojem komunistické totalitní moci) - návrh dává státu pravomoc odejmout celé církvi či náboženské společnosti či dokonce konkrétnímu duchovnímu právo oddávat.
  4. ruší účast dvou svědků u devalvovaných církevních sňatků a vypouští slavnostní formu svatebního obřadu.
  5. vynechává odkaz na hodnoty manželství a jeho zvláštní ochranu, staví registrované partnerství na roveň manželství se všemi z toho vyplývajícími důsledky.
  6. zhoršuje péči o dítě - např. vynechána povinnost "společné péče o děti" u rodičů.

Vzhledem k osobním názorům tvůrců i předkladatelů tohoto zákona existuje jisté nebezpečí, že by církve přišly o své znovu nabyté právo oddávat. Rád bych Vás proto požádal, abyste v této věci zvážili své zapojení:

S přáním Božího pokoje

Jiří Unger


| Autor: bogdan | Vydáno dne 03. 09. 2008 | 2580 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky
19.04.2018: Sušská rybka na Facebooku
Informujeme, že stránku našeho farního sboru najdete také na Facebooku: Sušská rybka Fb. Można tam znaleźć wszelkie aktualne informacje dotyczące życia zborowego oraz ciekawych inicjatyw, godnych polecenia.

18.03.2018: Zpráva ze života a práce sboru za rok 2017
Výroční zprávu ze života a práce sboru najdete zde.

12.12.2017: Porządek nabożeństw - 2018 - Přehled bohoslužeb

Právě vyšel nový přehled služeb Božích na rok 2018. V "papírové" podobě jej můžete obdržet od prosince v kostele při bohoslužbách nebo ve sborovém domě. Celý pořádek je ke stažení zde.


12.03.2017: Sprawozdanie z życia religijno-kościelnego Parafii ŚKEAW w Hawierzowie Suchej za rok 2016
Výroční zprávu ze života a práce sboru najdete zde.

© 2003-2019 sbor Slezské církve evangelické augsburského vyznání v Havířově-Prostřední Suché
Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.